Uchwyt do zdjec panoramicznych 360 x 180

Kilka tygodni temu postanowiłem pobawić się w panoramy, a w szczególności panoramy 360 x 180 stopni.

Najzwyklejszą panoramę można wykonać, robiąc serie zdjęć, kręcąc się dookoła. Jeśli najbliższe obiekty oddalone są od fotografa co najmniej o kilka metrów, to można pokusić się o fotografowanie “z ręki”. W przeciwnym przypadku, gdy jakiekolwiek obiekty znajdują się blisko obiektywu aparatu, z powodu błędu paralaksy, program graficzny może nie być w stanie złoży poprawnie zdjęć.

Jeśli obiekty znajdują się w średniej odległości od aparatu, to konieczne będzie użycie statywu. W momencie, gdy przedmioty będą znajdowały się bardzo blisko obiektywu, nawet użycie statywu nie pomoże w uniknięciu błędu paralaksy tak dużego, że żaden program graficzny nie będzie w stanie złożyć poprawnie zdjęcia – przykład – poniżej:

2013.06.08 - Abandoned Hotel in Wroxham - Bathroom D7000 (14mm, f/7.1, 2.5 sec, ISO100)

Skąd to się bierze – wyjaśnia film poniżej:

Zdjęcia panoramiczne “w jednym poziomym przejeździe” złożone z kilku, czy nawet kilkunastu klatek robiłem wielokrotnie. Często także robiłem zdjęcia np. 6 x 4 – gdzie robiłem sześć zdjęć w poziomie, a tych poziomów było np. 4. Jest to przydatne, gdy nawet bardzo szerokokątny obiektyw nie jest w stanie objąć polem widzenia wszystkiego, co chcemy umieścić na zdjęciu – tak właśnie powstało zdjęcie poniżej:

2013.06.08 - Abandoned Hotel in Wroxham - Staircase D7000 (14mm, f/8, 1/2.5 sec, ISO100)

Ostatnio postanowiłem jednak spróbować panoram 360 x 180. Próbowałem ich już jakiś czas temu, jednak Photoshop, którego używałem do składania tychże panoram nie bardzo sobie z nimi radził – składanka często wychodziła krzywa, lub, jeśli zmniejszyłem ilość składanych poziomów – nie dawała pełnego pokrycia obrazem. Nie była to jednak 100% wina PS, ale także jakości zdjęć dostarczonych programowi. Używając zwykłego statywu, robiłem zdjęcia na oko, obracając aparat tak, aby zdjęcia zazębiały się w około 30%.

Aby zrobić porządną, profesjonalną panoramę, potrzebowałem uchwytu panoramicznego. Na szybko przejrzałem eBay i zobaczyłem, że porządne uchwyty kosztują około £80…£120, a naprawdę profesjonalne mogą kosztować nawet kilkukrotnie więcej.

Ponadto nawet te najdroższe mogłyby nie spełnić mojego podstawowego wymogu – chciałem, aby współpracowały optycznie (czyli aby zakres regulacji był odpowiednio duży) i mechanicznie z dołączonym do mojego aparatu gripem, uchwytem do paska i statywu.

Doszedłem do wniosku, że za kwotę około £60 będę mógł zamówić cięcie wodne elementów do mojego samodzielnie zaprojektowanego uchwytu do zdjęć panoramicznych.

Nie będę tu konkretnie opisywać jak zrobic uchwyt do zdjec panoramicznych do aparatu. Mój uchwyt jest spersonalizowany do konkretnego zestawu aparat-grip-obiektyw-akcesoria. Nie będzie więc sensu podawać tu żadnych konkretnych wymiarów.

Musiałem najpierw znaleźć, gdzie mój obiektyw ma punkt nodalny:

nikkor-14-24-nodal-pointNIKON D100 (70mm, f/18, 1/60 sec, ISO0)

Myśli przeszły w czyn i w ciągu kilku dni, pracując po kilka godzin dziennie po mojej normalnej pracy, zaprojektowałem, używając programu inżynieryjnego Creo, mój nowy uchwyt do zdjęć panoramicznych:

Po około tygodniu oczekiwania, odebrałem wycięte elementy, jeden z elementów musiałem wygiąć, a skończony i zamontowany uchwyt wygląda tak:

bracket - 01NIKON D7000 (24mm, f/5, 1/20 sec, ISO6400)

W osobnym artykule postaram się opisać, jak i jakiego oprogramowania użyc do robienia panoram.

Źródła:

– http://www.vrphotography.com/data/pages/techtutorials/technotes/panolenschoice.html

– http://www.johnhpanos.com/epcalib.htm

– http://www.thomas-schwenger.de/?ch=kh&sub=sub_tt&pg=npe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.