Radiokomunikacja to moje główne hobby, aczkolwiek nie mogę powiedzieć, że nie związane z moja dotychczasową pracą zawodową. To temat rzeka, wiec dla osób niewtajemniczonych spróbuję wyjaśnić go w przystępny sposób. Zapewne większość z Was kojarzy pojęcie radiokomunikacji z radiem CB, filmem “Konwój” i policyjnymi radiotelefonami w radiowozach 🙂 Temat jednak jest dużo szerszy i wydaje mi się, ze można go podzielić na co najmniej 4 działy:
- Radio CB oraz wszelkiego rodzaju urządzenia PMR:
Radio CB, przenośne radiotelefony PMR z założenia mają umożliwić osobom cywilnym, bez załatwiania jakichkolwiek formalności komunikację radiową. W dzisiejszych czasach korzystają z tego zwłaszcza kierowcy ciężarówek, w pasmie CB powstał nawet szczególny język, swoisty slang radiowy. Użytkownicy pasma CB na kanale 19 dzielą się informacjami o grasujących krokodylach (inspekcji ruchu drogowego), suszarkach (radarach policyjnych) itp. Zakup radia CB, szczególnie jeśli ktoś podróżuje dość często i lubi mieć ciężką nogę, zwraca się po kilku dniach. Z wyprzedzeniem kilkudziesięciu km użytkownik takiego radiotelefonu będzie poinformowany o wszelkich policyjnych pułapkach.
Urządzenia typu PMR to małe, ręczne radiotelefony, slużące do komunikacji na terenie małych obszarów (praktyczny zasięg do 1 km) takich jak budowy, większe gabarytowo obszary firm, sprzęt bardzo przydatny do prowadzenia łączności w czasie prowadzenia prac technicznych typu montaż okablowania miedzy budynkami, pokojami, do komunikacji z operatorem dźwigu itp.
- Radiokomunikacja amatorska:
Zasada działania podobna do radia CB, jednak użytkownicy pasm amatorskich (zwani krótkofalowcami) wykorzystują prawnie chronione częstotliwości, których jest znacznie, znacznie więcej, dostęp do transmisji na tych częstotliwościach mają jedynie posiadacze licencji, której uzyskanie poprzedzone jest zdaniem egzaminu, w skład którego wchodzą tematy takie jak elementy elektroniki, BHP dot. bezpiecznych napięć, pól promieniowania w.cz., budowy blokowej radiotelefonów, budowy anten… Po pomyślnym zdaniu egzaminu otrzymuje się tzw. znak wywoławczy. Mój znak wywoławczy w Polsce to SQ8BGQ a w Anglii – M0PPR.
Krótkofalowcy maja dużo większe pole do popisu, ponieważ maja do dyspozycji kilkadziesiąt zakresów częstotliwości, które dają praktycznie nieograniczone możliwości łączności w zależności od potrzeb. Ponadto krótkofalarstwo daje wspaniale możliwości rozwoju dla własnej wiedzy i umiejętności z zakresów takich jak własnoręczne budowanie nadajników, anten oraz wszelkiego rodzaju akcesoriów, co niedopuszczalne jest dla użytkowników pasm profesjonalnych, tam wszystko musi być przebadane i mieć homologacje.
To… ultraprosty, aczkolwiek kompletny radionadajnik, wystarczy podłączyć zasilanie, głośniczek i rozpocząć prace w eterze, może nie wyczynową, ale zawsze!
Budowa tego typu urządzeń to jedna z pasji krótkofalowców.
Hewlett-Packard hp photosmart 720 (5mm, f/4.5, 1/40 sec, ISO100)
Przeciętny krótkofalowiec czerpie radość z możliwości przeprowadzenia łączności radiowej na dystansie Europa – USA, albo jest pasjonatem przeprowadzania łączności telegraficznych, może także prowadzić łączności poprzez specjalnie wystrzelone w tym celu w kosmos satelity krótkofalarskie, możliwe jest także prowadzenie łączności poprzez wysyłanie wiązki radiowej w kierunku księżyca, która po odbiciu wraca na ziemię i jest odbierana np. na innym kontynencie
- Radiokomunikacja profesjonalna:
W radiokomunikacji profesjonalnej wszystko musi być dopięte na ostatni guzik i nie ma mowy o projektowaniu sieci która może będzie, a może nie będzie działać. Łączność profesjonalna to przede wszystkim łączność dla służb takich jak policja, pogotowie, straż pożarna, PKP, oraz wiele wiele innych. W czym lepsza jest łączność radiowa od np. łączności w sieci telefonii komórkowej? Jest wiele powodów, takich jak brak kosztów nawiązania rozmowy, możliwość nadania komunikatu słyszanego przez wszystkich w rejonie zasięgu (99% służb działa w pasmie UKF, zasięg pomiędzy stacja bazowa a samochodem to około 50 km). Moje doświadczenie w radiokomunikacji profesjonalnej? Oczywiście powiązane z moim hobby, tj, rajdami samochodowymi i krótkofalarstwem. Wiele osób zajmujących się profesjonalnie radiokomunikacją, to zarazem krótkofalowcy. Osobiście uczestniczyłem w wielu rajdach samochodowych jako osoba odpowiedzialna za montaż radiotelefonów w samochodach pilotujących (tzw. zera) oraz sędziowskich, za przeszkolenie użytkowników (którzy na początku próbowali przykładać do ucha mikrofony), przekazywałem do punktów dowodzenia aktualne dane o czasach przejazdów, wypadkach, sytuacji na drodze itp.
SONY DSC-P72 (6mm, f/5.6, 1/500 sec, ISO100)
Montaż anten UKF
Hewlett-Packard hp photosmart 720 (5mm, f/2.6, 1/40 sec, ISO144)
Montaz anten UKF na innym maszcie
Hewlett-Packard hp photosmart 720 (5mm, f/2.6, 1/40 sec, ISO144)
Operatorzy podczas odbierania czasów przejazdów załóg rajdowych
Hewlett-Packard hp photosmart 720 (5mm, f/2.6, 1/40 sec, ISO144)
Nasz guru radiowy – Pan Adam
SONY DSC-P10 (23.7mm, f/10, 1/320 sec, ISO100)
- Technologie WLAN:
Dla tej dziedziny radiokomunikacji postanowiłem stworzyć osobny dział. Ciężko go nazwać radiokomunikacja profesjonalna, ciężko nazwać radiokomunikacja amatorska, nie pasuje także do informatyki szczególnie, gdy zachodzi konieczność modyfikacji anten czy hardware’u. Czym wogóle jest WLAN? W dużym uproszczeniu jest to siec komputerowa działająca za pośrednictwem urządzeń radiowych w pasmach 2.4 GHz i 5 GHz. Wiele osób zajmujących się ‘profesjonalnie’ tą dziedzina to właśnie krótkofalowcy, ponieważ gdy zachodzi potrzeba przesłania sygnału radiowego na duże odległości, należy zastosować zewnętrzne anteny (co nie zawsze jest legalne), umieć zaprawić w odpowiedni sposób wtyki antenowe, zwizować anteny, są oni po prostu osobami, które maja odpowiednią praktykę, aby to zrobić w prawidłowy sposób. Sam przez blisko rok czasu pracowałem jako monter anten oraz zintegrowanych systemów przesyłu danych (w praktyce antena razem w ap we wspólnej skrzynce).
Hewlett-Packard hp photosmart 720 (5mm, f/2.6, 1/40 sec, ISO144)
Montaz anteny WLAN
Canon PowerShot A75 (5.40625mm, f/2.8, 1/60 sec, ISO0)
Montaz anteny WLAN wraz z AP