CLS/HSS Lampy Błyskowe Yongnuo w Nikon – Poradnik

CLS & HSS Lampy Błyskowe Yongnuo i nie tylko do Nikona – Poradnik

Sprzęt
Nikon D600;
3 x Yongnuo YN622N (trigger);
2 x Yongnuo YN568EX (lampa);

Uwaga:
Poniżej dostępny jest film pokazujący wszystkie ustawienia w formie video:

Konfiguracja 1 – lampy bez triggerów w trybie slave:

W tym trybie wbudowana w aparat lampa błyskowa steruje swoim błyskiem pozostałymi dwoma lampami, które ustawione są w trybie slave. Zamiast wbudowanej lampy, można użyć jednej z lamp Yongnuo. Zaletą takiego rozwiązania będzie pozbycie się ograniczenia czasu synchronizacji do 1/200 sek Ponieważ lampy YN568EX wspierają system HSS, możliwa jest praca z czasami np. 1/4000 sek.
Zostańmy jednak przy przykładzie, gdzie dwoma lampami Yongnuo steruje lampa z aparatu.
Tryb slave pracuje w dwóch opcjach:
Trybie slave – iTTL (Sn) oraz w trybie slave – manualnym. Czym różnią się te tryby i jak je przede wszystkim ustawić? Otórz, zwłaszcza, jeśli lampa zamontowana była na aparacie, to po jej zdjęciu z aparatu cały czas będzie wyświetlał się symbol lampy zamontowanej na aparacie. Aby przejść do trybu slave, należy wcisnąć i przytrzymać na około 2 sek przycisk ZOOM. Kolejne przechodzenie pomiędzy trybem iTTL (Sn) a manualnym dokonuje się poprzez wciskanie przycisku MODE.

Tryb slave – iTTL (Sn) będzie mierzył i dostosowywał siłę błysku do zastanych warunków. Możliwe jest wprowadzenie korekcji ekspozycji, ale uwaga, korekta możliwa jest TYLKO z poziomu commandera w aparacie. W tym trybie – slave iTTL (Sn) trzeba także zdefiniować grupę i kanał. W aparatach i lampie ustawiały taki sam kanał, a grupy w zależności od zapotrzebowana.

W trybie slave – manual jest dostępne tylko manualne ustawianie sily blysku (1/1, 1/2 … 1/128) oraz nie ma żadnych grup czy kanałów. W trybie tym ustawienia commandera w aparacie NIE mają żadnego znaczenia.
Uwaga! Ani w trybie slave – manual, ani w trybie slave – iTTL (Sn) nie ma możliwości automatycznej zmiany ogniskowania lampy w zależności od zmiany ogniskowej w obiektywie. Należy to robić ręcznie!
Jako ciekawostkę podam, że lampy nie muszą się fizycznie widzieć, aby się wzajemnie zsynchronizować, wystarczy, że będą widziały swój błysk.

Konfiguracja 2 – lamy na triggerach

W ten konfiguracje potrzebujemy trzech triggerów i dwie lampy. Jeden trigger bez lampy zamontowany jest na aparacie, na pozostałych dwóch pracują lampy w trybie iTTL lub manualnym.

Podczas pracy z triggerami nie ma żadnych masterów czy slave’ów, zarówno w ustawieniach lamp, jak i triggerów. Także ustawienia commandera w menu aparatu nie mają jakiegokolwiek znaczenia. Jedyna konieczność to ustawienie triggerów na tym samym kanale, ani w lampach, ani w aparacie nie mają znaczenia ustawienia kanałów czy grup. W tym zresztą trybie lampa nawet nie pyta o kanały czy grupy.
Aby w trybie iTTL wpłynąć na siłę błysku, należy zrobić korekcję ekspozycji w lampie lub w aparacie (w D600 należy na wciśniętym przycisku lampy pokrętłem wybrać korekcję ekspozycji). Jako ciekawostkę podam, że ustawienia korekcji ekspozycji w aparacie i w lampie sumują się. Jeśli w lampach ustawi się +1EV a w aparacie +0,5 EV – razem będzie to dawać +1,5 EV.
Można także ustawić lampę w tryb manualny i operować wartościami mocy 1/1, 1/2, … 1/128. Można zadać teraz pytanie – skoro da się pracować z lampami bez triggerów, stosując lampę z HSS jako wyzwalacz, nie jesteśmy ograniczeni czasami synchronizacji, więc jaki sens ma stosowanie triggerów?

Triggery mają kilka zalet:
– Nie ma konieczności stosowani lampy na gorącej stopce aparatu (i tym samym błyskania w twarz modela);
– Triggery pozwalają na mechaniczne ustawianie się układu optycznego lampy do zastosowanej ogniskowej w obiektywie;
– Podczas fotografowania z lampami ustawionymi w dość dużej odległości od siebie, zwłaszcza na dworze podczas sonecznej pogody, jest duża szansa na to, że w trybie slave lampy nie zsynchronizują się. Triggery eliminują taką możliwość.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.