Częstotliwości Policji – żadna tajmenica (arch.)

Artykuł z 26.08.2001 r.

Jak poinformowała PAP – 10.07.2001 r. o godz. 08:46 prokuratura umorzyła postępowanie w tej sprawie opublikowania tajemnic państwowych w sieci internet.

“W działaniu obu oskarżonych brakowało cech przestępstwa. Po wszechstronnym wyjaśnieniu wszystkich okoliczności okazało się, że opublikowane w internecie dane nie stanowią tajemnicy państwowej” –
poinformował wczoraj PAP rzecznik prasowy prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

W marcu 1999 r. poznańska delegatura UOP zawiadomi│a Prokuraturę Okręgową o popełnieniu przestępstwa przez dwóch młodych ludzi. Prokuratura postawiła im zarzut złamania tajemnicy państwowej. Podejrzani opublikowali na swoich stronach internetowych częstotliwości, na których nadają UOP, policja i żandarmeria Wojskowa.

W kwietniu 2000 roku Sąd Rejonowy wydal wyrok uniewinniający obu internautów. Sąd utajnił uzasadnienie wyroku. Streścił je dziennikarzom jeden z uniewinnionych, 26-letni Artur S.:

Częstotliwość jako taka nie jest tajemnicą państwową. Dopiero rozpowszechnianie informacji pozyskanych na tych częstotliwościach byłoby przestępstwem” – powiedział.

Wyrok sądu zaskarżyła Prokuratura Okręgowa. Sąd Okręgowy w listopadzie przekazał sprawę prokuraturze w celu uzupełnienia materiału dowodowego.

Tak liczna obecność prasy na sali potwierdza przypuszczenia, że rozstrzygniecie w sprawie stanowi jedno z tych orzeczeń, które wytyczają granice miedzy wolnością zdobywania informacji i ich rozpowszechniania, a gwarantowanym bezpieczeństwem pracy służb ochrony państwa. Sąd stwierdza, że zgromadzony materiał dowodowy nie pozwala podjąć decyzji czy oskarżeni te granice przekroczyli czy też nie” – uzasadniał sędzia Sławomir Jeksa.

Prokuratura przy ponownym analizowaniu materiału stwierdziła, że nie doszło do złamania prawa.

Wcześniej, podczas formułowania aktu oskarżenia nie posiadaliśmy całości materiału dowodowego. Teraz okazało się, że wykaz częstotliwości, na których nadają służby nie jest objęty tajemnica państwową” – dodał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.