Nie można zapisać plików jako jpg w Photoshop?

Czasami Photoshop nie pozwala na zapis obrabianego zdjęcia czy grafiki jako jpg. To dość popularny problem dla osób niedoświadczonych w pracy z Photoshopem.
Przyczyny tego stanu rzeczy mogą być dwie:
Pierwsza przyczyna, dlaczego nie można zapisać pliku w formacie jpg jest głębia koloru (czym ona jest – patrz niżej). Photoshop tak długo jak się tylko da, stara się zachować, ze względu na jakość, jak największą głębię kolorów.
Ograniczeniem formatu jpg jest 8 bitów na kanał. Jeśli obrazek ma większą głębię kolorów, nie będzie możliwości zapisać go w formacie jpg i jest to normalne.
Należy więc zmienić głębię kolorów. Można to zrobić tak, jak na poniższym obrazku, klikając image -> mode -> 8 bitów na kanał:

8bit-photoshop

 

Drugą przyczyną, jeszcze niezbyt często spotykaną jest maksymalny rozmiar obrazka – Photoshop nie pozwala zapisywać obrazów w formacie jpg, gdy wielkość któregokolwiek boku przekracza 30 tys. pixeli. Należy wtedy zmniejszyć wielkość obrazu, lub go przekadrować, i zapis do formatu jpg znów stanie się możliwy.

Czym jest głębia koloru?
Głębia koloru, wyrażana w bitach, określa nam, jak wiele odcieni kolorów może zawierać obraz.
– 1 bit – Grafika jednobitowa zawiera tylko czerń lub biel.
– 8 bitów – 28 – czyli 256 kolorów;
– 24 bity – 224 – czyli około 16.8 milionów kolorów.
Uwaga!!! Są to wartości w odniesieniu do jednego kanału barwnego!!! Jeśli plik jpg ma ośmiobitową głębię ostrości, oznacza to, że trzy kanały RGB * bitów na nam 24 bity, czyli obrazek jpg może mieć maksymalnie 16.8 mln kolorów (256*256*256).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.