Jak zgrać ulubione z TomTom’a

Z całą pewnością TomTom jest do bani. Czemu? Jeśli posiadasz TomTom pod  Androida i chcesz zgrać swoje ulubione, oficjalnie nie będziesz tego w stanie zrobić. Jeśli będziesz mieć odrobinę szczęścia i trochę wiedzy – wtedy być może uda Ci się zrootować swojego Androida. Jest to konieczne, ponieważ plik z ulubionymi jest trzymany w katalogu, do którego normalnie nie ma dostępu: data/data/com.tomtom.–mapname–/files/personal/pois/Favorites.ov2. Niestety, tak jak wspomniano, dostęp do tego folderu nie jest możliwy bez zrootowania telefonu, co ponadto teoretycznie unieważnia gwarancję.

W moim konkretnym przypadku zrootowanie telefonu było niestety niemożliwe, najprawdopodobniej dlatego, że razem z najnowszymi uaktualnieniami wgrałem także najnowsze zabezpieczenia. Tak czy siak, pomimo wielu prób z różnymi programami, nie udało mi się to i straciłem prawie setkę ulubionych.

Zdecydowałem się wtedy napisać bezpośrednio do TomTom’a z reklamacją. Odpowiedź jaką dostałem można generalnie przetłumaczyć: “spadaj na drzewo, mamy na Ciebie wyje**ne i nawet nie myślimy o tym, aby w przyszłości pomóc Tobie czy innym w podobnej sytuacji”.

Dear Mr Rozenek,

The reference number for your query is ***********.

Thank you for contacting TomTom Customer Support Team. My name is Nikhilesh and I am always happy to assist you with your request.

By looking at your e-mail I understand that you have transferred the TomTom application from one Android smartphone to another and after doing this you have lost all your Favourites.
 
I totally understand your frustration however I would like to inform you that we do not have such feature to backup your Favourites or transfer it along with the application.

 

However, I have taken this as a feedback and would like to thank you for your feedback. Thank you for your ideas and suggestions. I will surely forward your suggestion to our Product Development Team.  

Once again, we appreciate your feedback and we look forward to implement it. Pawel, as a TomTom customer your feedbacks are very precious to us and it is the voice of our customers that makes TomTom a success. 
 

Please let me know if there is anything else I can help you with. I will be more than happy to assist you again

 

 With Kind Regards
Nikhilesh S.
Customer Service Representative

The TomTom Customer Care Team

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.