Filmy związane z krótkofalarstwem

Moje niegdyś bardzo intensywne zainteresowanie krótkofalarstwem spowodowało, że śladów mojego hobby zacząłem szukać w otaczającym mnie “normalnym” świecie. Okazało się, że wątek radiowy występował w wielu filmach, których listę prezentuję poniżej.

czestotliwoscJest rok 1999. Trzydziestokilkuletni nowojorski policjant (Caviezel), człek nie najlepiej radzący sobie z życiem, pewnego dnia wygrzebuje starą radiostacji należącą jeszcze do jego nieżyjącego ojca i przez występujące na Słońcu zaburzenia oraz występującą zorzę otrzymuje połączenie z… no, proszę zgadnąć… tak, oczywiście, z tymże ojcem (Quaid), równo 30 lat wcześniej też gmerającym przy tym staroświeckim urządzeniu. Ojciec – z zawodu strażak – ma zginąć następnego dnia na posterunku pracy, dzięki synowskiemu ostrzeżeniu udaje mu się uniknąć śmierci. Jednak ta ingerencja, zmieniająca naturalny bieg rzeczy, wywołuje nieoczekiwane konsekwencje…

 

konwojWielopasmową autostradą mknie potężna dalekobieżna ciężarówka, którą prowadzi Gumowy Kaczor, zawadiaka słynący w środowisku zawodowych kierowców z niezliczonych potyczek z policją drogową wszystkich stanów. Prowokacyjne zachowanie policjantów doprowadza do bójki z Kaczorem i jego kumplami. Szeryf Wallace powiadamia o incydencie policję sąsiednich stanów i wszyscy ruszają w pościg za liczącym ponad 100 ciężarówek konwojem. Film mocno związany z radiem CB, nakręcono go w momencie gwałtownego rozwoju CB w USA.

 

czestotliwoscKolejny film o największym chyba marzeniu ludzkości – odkryciu w kosmosie innych istot rozumnych. Spielberg zrobił o tym naiwną, ale wdzięczną bajkę dla dzieci (m.in. Bliskie spotkania trzeciego stopnia, E.T.). Ellie Arroway (Jodie Foster) „już od wczesnego dzieciństwa” interesuje się możliwością życia w kosmosie. Jako dorosły astronom nasłuchuje sygnałów płynących z wszechświata, mimo biurokratycznych przeszkód. W filmie zdjęcia kręcone są pod pięknym radioteleskopie zbudowanym w naturalnym zagłębieniu ziemi w Arecibo. Jako mała dziewczynka nasza bohaterka o znaku W9GFO przeprowadza łączności z innymi krótkofalowcami. Przewija się także znak K4WLD. Ciekawostką jest, że faktyczny posiadacz znaku W9GFO nie miał nigdy z tym ani innym filmem nic wspólnego. O znaku K4WLD niestety nic nie wiemy.

 

si-tous-les-gars-du-mondeOstatnim filmem, który bardzo chciałbym obejrzeć, jest francuski film z 1956r. “Gdyby wszyscy ludzie dobrej woli” – oryginalny tytuł “Si tous les gars du monde”. Po kilku latach poszukiwań, przerwanych na jakiś czas, ostatnio udało mi się pobrać ten film z sieci. Niestety, ze względu na język francuski nie jestem w stanie obejrzeć go ze zrozumieniem 🙁 Czekam na możliwość pobrania napisów chociaż po angielsku 🙂