Wtyczka FF robiąca zrzut całej zawartości strony

Któregoś pięknego dnia stanąłem przed koniecznością zrobienia zrzutu ekranowego z pewnej strony www. Problem polegał na tym, że strona była dłuższa niż ekran, więc standardowy przycisk print screen nie spełniał swojego zadania.

Dość szybko znalazłem rozwiązanie problemu. Aby wykonać zrzut ekranu dłuższego niż sam ekran, w Firefoxie wystarczy doinstalować wtyczkę “Screengrab”, dostępnego na stronie https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/1146/.

Efekt działania dostępny jest na dole tego artykułu. Przed wykonaniem zrzutu ekranu zwężyłem nieco przeglądarkę, aby zrzut ekranu zmieścił się w kolumnie szablonu mojej strony www. Gdy przeglądarka jest zmaksymalizowana, zrzut będzie miał, w przypadku konkretnie mojego komputera, szerokość 1280 pixeli, co byłoby zbyt szerokim obrazkiem dla mojej strony www.

Obsługa plugina jest banalnie prosta. Po jego instalacji w prawym dolnym ekranie pojawi się mała ikona, w której manu znajdziemy opcję zapisania zrzutu na dysku jako obrazek, lub też skopiowania aktualnego stanu do schowka. Obie opcje mają kilka podopcji, takich jak:

– complete page/frame – zapisu całej strony
– visible portion – zapisu tylko widocznej na ekranie części
– selection – zaznaczonej myszą częsci ekranu
– window – opcja bardzo podobna do opcji visible portion z różnicą taką, że na zrzucie widoczne będą wszystkie zakładki oraz paski stanu takie jak url itp.

Wszystkie pozostałe zrzuty wykonują kopię jedynie zawartości strony www, bez zawartości wyglądu przeglądarki.

Co w przypadku, gdy nie używasz Firefoxa lub chcesz używać niezależnego programu?

Nie przetestowałem tego programu, jednakże różne fora chwalą sobie program FASTSTONE 4IN1 BROWSER. Firmy Faststone na TEJ stronie reklamowałem fajny, używany często przeze mnie program do hurtowej zmiany gabarytów zdjęć, więc podejrzewam, że także ten produkt powinien spełniać oczekiwania przeciętnego internauty.

No i przykładowy, obiecany zrzut ekranowy:

 

bbc

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.