System QTH Lokatorów

System QTH Lokatorów został opracowany przez IARU (International Amateur Radio Union) w celu szybkiego i jednoznacznego określania i podawania położenia stacji pracujących w pasmach UKF. Umożliwia on dokładne określanie odległości pomiędzy stacjami amatorskimi, co jest bardzo ważne przy obliczaniu wyników zawodów czy też innych współzawodnictwach UKF. Podstawą tego systemu jest podział świata na tzw.

  • duże kwadraty oparte na siatce geograficznej. Są one oznaczane kombinacją dwóch liter i mają 10 stopni szerokości i 20 stopni długości geograficznej. Przedstawia to poniższy rysunek:

lok1

 

Ponieważ obejmują one powierzchnię o stosunkowo dużych rozmiarach, to dokładne określenie położenia stacji jest niemożliwe. Dlatego system przewiduje podział na jeszcze mniejsze obszary:

  • średnie kwadraty, o wymiarach 1 stopień szerokości i 2 stopnie długości geograficznej i oznaczeniach cyfrowych:

 

lok2

 

 

lok3

 

 

  • małe kwadraty, o bokach 2,5 minuty szerokości i 5 minut długości geograficznej i oznaczeniach literowych.

 

lok4

Dla przykładu: stacja nadająca z połuniowo-wschodniej części Lublina będzie miała lokator KO11HF. Proponuję dla przećwiczenia sprawdzić to na mapie o wystarczająco dokładnej skali – np. 1 : 1 000 000. Jeśli powyższa stacja przeprowadzi łączność ze stacją z Radomia, podającą swój lokator KO01NJ, to za pomocą programów komputerowych lub za pomocą wystarczająco dokładnej mapy i linijki z podziałką milimetrową możemy obliczyć, że odległość pomiędzy tymi stacjami (czyli środkami lokatorów z których one nadają) wynosi 105,8 km.

System QTH Lokatorów pozwala na określenie położenia stacji z dokładnością do kilku kilometrów.

Bardzo pożyteczną rzeczą jest posiadanie mapy Europy lub chociaż Polski z zaznaczonymi dużymi i średnimi kwadratami (zaznaczanie najmniejszych pól ze względu na możliwość zaciemnienia obrazu raczej nie powinno być brane pod uwagę). Umożliwia to łatwe i sprawne sprawdzenie QTH korespondenta.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.