Motorola GM360 (seria GM300) jak ominąć legalnie hasło

Dosłownie kilka dni temu kupiłem online radio Motorola GM360. Aczkolwiek poniższy opis będzie działać dla wielu starszych modeli Motoroli. Dobrą praktyką jest, aby za każdym razem, gdy używa się nowe radio po raz pierwszy, aby zgrać jego codeplug na dysk – tak na wszelki wypadek. Ja rozczarowałem się dość szybko, gdy zobaczyłem, że mój codeplug zabezpieczony jest hasłem:

Password request

Odpuściłem więc sobie zgrywanie codepluga i postanowiłem użyć codepluga z innego radia tego samego modelu. Niestety, próba jego wgrania skończyła się wyświetleniem komunikatu: “Próbujesz wgrać codeplug w wersji 6 do radia, które przyjmuje codeplugi w wersji 4”. Oh nie… Ale, dobra nasza, przypomniałem sobie o czymś innym, a mianowicie, że w katalogu CPS (patrz obrazek poniżej) są przykładowe codeplugi dla wielu modeli radiotelefonów Motoroli i nic nie trzeba hakować:

Przykadowe kodeplugi

W powyższym katalogu znalazłem naprawdę wiele przykładowych codeplugów do wielu radiotelefonów. Nawet moje radio tam było! Niestety, ale WSZYSTKIE przykładowe codeplugi były napisane w wersji 8, 7 i 6… Żaden codeplug oczywiście nie był napisany dla wersji 4… Przesiedziałem więc kolejne 2 godziny w sieci szukając codepluga dla Motoroli GM360 w wersji 4 i…. nic. Nikt nic nie udostępnił, prawdopodobnie ze względu na to, że plik jest bardzo stary oraz/lub ze względu na prawa autorskie. I wtedy po kolejnych poszukiwaniach, udało mi się znaleźć rozwiązanie, które nie tylko działało, ale i było legalne (nielegalne też bym użył) 🙂 . Licencja Motoroli mówi, że nie można modyfikować żadnych plików za pomocą nieautoryzowanego oprogramowania. Moja metoda jest 100% legalna, ponieważ NIE zostanie zmodyfikowany jakikolwiek plik. Jedyne, co potrzebnujemy to oprogramowanie WinHEX. To oprogramowanie odczyta pamięć RAM i ujawni nam hasło. .

Poniżej, krok po kroku pokażę, jak należy to zrobić:

Pytanie o hasło

W programie WinHEX otwórz Tools -> Open Memory

Szukaj GP300 (nawet, jak Twoje radio nazywa się inaczej)

Kliknij user defined range

Wpisz osiem zer: 00000000

W kolejnym oknie wpisz osiem ef: FFFFFFFF

Wciśnij CTRL+F aby wyszukać rekord zawierający numer seryjny radia (może być w kilku miejscach!!):

Ten kawałek jest nieco bardziej podstępny. Pokazuje się tutaj: numer seryjny radia, numer modelu urządzenia, data ostatniej modyfikacji codepluga a następnie numer seryjny codepluga. I finalnie nasze hasło: W moim przypadku hasło w heksadecymalnej postaci było zapisane jako: 00 C6 (w ANSI ASCII jest to spacja AE).

Teraz należy kliknąć w Hex Converter i wpisać 00 C6 (Twój przypadek raczej na pewno będzie inny) – to ujawnia, że poszukiwanym hasłem jest “198”. Ponieważ metoda ta nie modyfikuje pliku w jakimkolwiek stopniu, metoda jest na 100% legalna.

Przekonwertuj postać hexadecymalną na postać dziesiętną

Oto moje hasło 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.