Kasparow vs Deep Blue

Czemu piszę o tym akurat dzisiaj? Nie wiem. Być może bo napatoczyłem się w sieci na artykuł o tym sławnym pojedynku. Poza tym – nie do końca jest wiadomo, czy aby Kasparow grał tak naprawdę tylko i wyłącznie przeciwko Deep Blue produkcji IBM.
Ale po kolei. Garri Kasparow urodził się 13.04.1963 w Baku. W szachy grywał od wczesnego dzieciństwa. Był uczniem słynnej szkoły szachowej Miachaiła Botwinnika gdzie trenował go Władymir Makogonow.

10 marca 2005 roku, cały czas będąc u szczytu formy, po zwycięstwie w prestiżowym turnieju szachowym rozgrywanym w Linares, Garri Kasparow oficjalnie ogłosił zakończenie kariery zawodowego szachisty.

W lutym 1996 roku komputer IBM z programem szachowym Deep Blue wygrał partię z Kasparowem przy zastosowaniu normalnego tempa gry. Była to pierwsza partia meczu i pierwsza oficjalna porażka aktualnego mistrza świata z komputerem. Cały mecz jednak zakończył się zwycięstwem Kasparowa, który odpowiedział trzema wygranymi i dwiema zremisowanymi partiami.

W maju 1997 ulepszona wersja programu Deep Blue na komputerze IBM była przeszkodą zbyt trudną dla Kasparowa, który wygrał jedną partię lecz przegrał dwie w sześciopartiowym meczu. Tę datę uważa się za symboliczną datę pokonania człowieka przez program szachowy. Jednakże, zwycięstwo komputera nad człowiekiem nie są do końca pewne, ponieważ programiści IBM na bieżąco (!!!) dokonywali poprawek w oprogramowaniu komputera, kierując się podpowiedziami arcymistrzów szachowych. W praktyce takie poprawki mogły oznaczać wszystko…

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że komputer został rozmontowany na części składowe zaraz po rozegraniu meczu, a sam IBM wykorzystywał przez długi okres czasu swoje zwycięstwo w kampaniach reklamowych.

IBM w trakcie tego pojedynku ustanowił specyficzny rekord świata – mecz z Deep Blue można było śledzić na bieżąco w internecie. Stronę odwiedziło wtedy 22 miliony użytkowników. Dopiero wiele lat później rekord ten został pobity przez NASA która transmitowała obraz z lądującego na Marsie pojazdu.

Źródła:

http://www.szachowisko.pl/garri-kasparow.php

http://pl.wikipedia.org/wiki/Garri_Kasparow