Przemiennik DMR MMDVM Pi-Star – jak utrzymać działający lokalnie przemiennik DMR bez dostępu do internetu

Zadziwiającą rzeczą jest to, że zadałem to pytanie już kilka razy na kilku grupach i nikt nie potrafił odpowiedzieć. A przecież obecne (2022 atak Rosji na Ukrainę) wydarzenia pokazują, że wszelkiego rodzaju zapasowe środki łączności mogą okazać się bardzo ważne! Gdyby wojna (czy nawet jakakolwiek inna naturalna apokalipsa) odcięła ludzi od telefonii komórkowej, krótkofalowcy mogliby zapewnić awaryjną łączność. Przemienniki FM pokrywają wiele obszaru Polski, jednak jest wiele miejsc gdzie dostępny jest jedynie przemiennik DMR. Jak taki przemiennik może działać bez internetu? Oczywiście system DMR bazuje na łączności internetowej, jednak tak jak każdy przemiennik może zapewnić łączność lokalną w obrębie zasięgu sygnału radiowego. Wystarczy w radiu mieć zaprogramowaną grupę TG9 – jest to zwyczajowa grupa do prowadzenia łączności lokalnych poza systemem Brandmeister.

Ponadto – sytuacja teoretyczna – ktoś może chcieć mieć cyfrowy przemiennik poza strefą, w której można mieć dostęp (prosty i tani) do internetu – przykładowo gdzieś na dalekiej Syberii 🙂 Można wtedy używać TG9 do komunikacji lokalnej w obrębie zasięgu przemiennika.

Kolejnymi powodami aby mieć możliwość komunikacji lokalnej DMR jest wojna, trzęsienie ziemi, powódź niszcząca lokalną infrastrukturę komórkową, inwazja kosmitów itp 🙂

Pierwszą rzeczą którą odkryłem jest, że gdy odłączę kabel internetowy od mojego przemiennika (mój przemiennik jest podłączony kablem do routera) – to przemiennik cały czas działa lokalnie na TG9. Aczkolwiek, po restarcie przestaje funkcjonować.

W celu kolejnych testów, zamiast odłączać przemiennik od internetu, odłączyłem internet od routera – przemiennik oczywiście działał prawidłowo lokalnie – ale co ważniejsze – po restarcie przemiennik podniósł się i zaczął pracować prawidłowo lokalnie na TG9!

Nie przetestowałem tego jeszcze, ale wynika z tego, że MMDVM i Pi-Star potrzebują mieć adres IP aby działa w trybie lokalnym. Zgaduję więc (testy będą przeprowadzone wkrótce) że także przy połączeniu WiFi brak internetu w routerze nie powinien by ć problemem dla działania grupy TG9.

Rozwiązuje więc to problem działania przemiennika zazwyczaj podłączonego do internetu. Jeśli go zabraknie – przemiennik będzie działać dalej, tylko że jedynie lokalnie – np. na TG9.

Jeśli ktoś faktycznie chce używać przemiennika na stałe bez dostępu do sieci, to adres IP można dodać jak pokazano poniżej:

Należy edytować:

/etc/dhcpcd.conf

interface wlan0

static ip_address=10.0.0.11/24

static routers=10.0.0.1

static domain_name_servers=10.0.0.1

Kolejnym rozwiązaniem jest permanentne wyłączenie interfejsów sieciowych w pi-star. Jak rozumiem, (sam tego jeszcze nie testowałem) należy przełączyć WSZYSTKIE aktywne interfejsy *sieciowe* na “0” – można to zrobić w Configuration -> Expert -> DMR GW:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CAPTCHA
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.